Iako tehnologija napreduje brže nego ikad, jednostavna stvar poput vode i dalje može da uništi bilo koji električni uredjaj bez problema.Medjutim u daljem tekstu napisaću vam nekoliko saveta kako da spasite vaše uredjaje ukoliko dodju u dodiru sa vodom ili nekom drugom tečnošću.
Isključite izvor električne energije
Prvo što treba da uradite je da ne dozvolite da vaš uredjaj bude pod naponom nakon dodira sa nekom tečnošću, dakle ukoliko je u pitanju PC istog trenutka ga isključite iz struje, a ukoliko je neki prenosivi uredjaj u pitanju, izvadite bateriju.Tečnost pored uredjaja moze da ošteti i samu bateriju što svakako nije poželjno.Ukoliko posedujete neki od uredjaja na kojim nije moguće izvaditi bateriju u kratkom vremenskom roku, potrudite se da bar ugasite uredjaj istog trenutka.
Rastavite uredjaj u što je više moguće delova
Sledeća stvar koju treba da uradite je da jednostvano rastavite vaš električni uredjaj na što više delova.Ovo ne znači nužno da treba da bukvalno do najsitnijeg dela da rastavite uredjaj, ali što više to bolje. Razlog ovoga je što tečnost kada jednom udje u zatvoren uredjaj jako teško sama od sebe isparava i uredjaj se mnogo teže suši.
Uredjaje za skladištenje podataka sušite posebno
Ukoliko je u pitanju uredjaj koji poseduje neki od uredjaja za skladištenje podataka kao što je SD kartica, Hard disk, ili USB flash, ovakve uredjaje bi trebalo odvojiti i sušiti zasebno, posebno ako na uredjajima imate neke vrlo važne stvari. Naime iako uredjaj ne bude u mogućnosti da ponovo bude funkcionalan velike su šanse da su podaci na njemu neoštećeni, i profesionalni serviseri u mogućnosti su da te podatke uspešno prenesu na drugi uredjaj.
Uredjaje ne sušite na suncu ili na prevelikoj toploti (fen)
Iako je logično da vam za brže sušenje treba velika toplota, to baš i nije idealno rešenje za ovakve slučajeve. Sunce iako je logičan izbor, vrlo lako može oštetiti LCD ekrane, dok je fen za kosu u većini slučajeva previše vruć, i vrlo lako može da uništi vaš uredjaj pregrevanjem.Medjutim ukoliko fen poseduje regulaciju toplote, to je najverovatnije najbolje moguće rešenje.
Alkohol protiv tečnosti
Ukoliko tečnost koja je dospela u vaš uredjaj nije voda, već neka druga tečnost (Kafa, sok i sl.) preporučljivo je da uredjaj pre nego što stavite da se suši detaljno očistite alkoholom.Naime alkohol mnogo brže isparava nego voda, a pritom je i dobar razredjivač.Medjutim nemojte preterivati sa količinom alkohola posebno kod uredjaja koji koriste neku vrstu lepka.
Budite strpljivi
Svi ovi prethodni koraci mogu biti beskorisni ukoliko niste dovoljno strpljivi i sačekate da se uredjaj POTPUNO osuši.U idealnim uslovima za sušenje, trebalo bi sačekati bar 24h nakon prvog uključivanja uredjaja.Medjutim ukoliko uslovi sušenje nisu idealni, preporučljivo vreme sušenja uredjaja pre paljenja je nekih 5-7 dana.
Ukoliko budete bili dovoljno brzi i efektivni, vrlo je verovatno da će vaš uredjaj ponovo raditi bez ikakvog problema.U svakom slučaju iako je uredjaj funkcionalan, preporučljivo je da napravite rezervnu kopiju vaših podataka na nekom drugom uredjaju.
#kakoosusitiuredjaj #kakoosusitilaptop #kakoosusitimobilni #kakoosusitipc #kakoosusititelefon #prosuosamsoknatelefon #prosuosamsoknamobilni #kakodaosusimmokartelefon #susenjetelefona #susenjelaptopa #susenjeracunara #senjetastature #prosuosamsoknatastaturu #prosuosamsoknalaptop #prosuosamsok #prosuosamvodunalaptop #prosuosamvodunatastaturu #prosuosamvodunapc #itdoktor #itdoktorrs